Latest posts

Jak działa kafar?

Kafar to urządzenie przeznaczone do wbijania pali w różne rodzaje gruntu. Jego działanie opiera się na ruchu baby (ciężaru) w górę i w dół na stosunkowo krótkim odcinku, który mierzy od kilku do kilkunastu centymetrów. Jego długość jest ściśle powiązana z masą baby, która waha się od kilkudziesięciu kilogramów, do nawet kilkudziesięciu ton.  Uderzając w główkę wbijanego pala baba stopniowo wbija go coraz głębiej w ziemię. Częstotliwość, z jakim porusza się ciężar szacuje się na kilka do kilkunastu uderzeń na minutę.  

Co warto wiedzieć o działaniu kafara?

Kafar jest urządzeniem uniwersalnym. Można go stosować na różnych rodzajach gruntu, przy czym najczęściej zastosowanie znajduje podczas realizacji robót budowlanych na grząskich lub niedostatecznie stabilnych gruntach. Kafary są również powszechnie wykorzystywane w budowach nawodnych. Dzięki swojej konstrukcji umożliwiają wbijanie pali i elementów konstrukcyjnych w dna zbiorników wodnych na głębokość zapewniającą ich wymaganą stabilność.  

Tradycyjne kafary były napędzane parą wodną. Baba była podnoszona przez ciśnienie pary wytwarzanej w kotle, a następnie po osiągnięciu odpowiedniej wysokości para była gwałtownie wypuszczana i baba opadała pod własnym ciężarem wpijając pal w grunt lub dno zbiornika wodnego. Obecnie wykorzystuje się kafary pneumatyczne, hydrauliczne lub spalinowe. Doskonałym przykładem działania kafarów spalinowych są mini kafary wykorzystywane przede wszystkim do wbijania słupków ogrodzeniowych.

Jak działa mini kafar?

Mini kafar to urządzenie przeznaczone do wbijania słupków, pali lub podobnych przedmiotów w powierzchnię ziemi. Od pełnowymiarowego kafara różni się przede wszystkim przekrojem obsługiwanych elementów oraz ciężarem, jaki na nie oddziałuje. Mini kafary znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, w szczególności podczas budowy ogrodzeń systemowych. Za ich pomocą można w szybki i komfortowy sposób – urządzenie nie wymaga zaangażowania pracy fizycznej po stronie operatora - wbijać elementy z drewna, stali, tworzywa lub kompozytów.  

Mini kafary są również stosunkowo lekkie. Ich niewielka waga pozwala na obsługę tylko przez jedną osobą, a także gwarantuje  bezproblemowy transport. Stąd tak szerokie zastosowanie mini kafarów w budownictwie, pracach ogrodzeniowych, a także podczas instalacji naziemnej fotowoltaiki.

Kafar czy mini kafar: Jak wybrać urządzenie?

Wybór między kafarem a mini kafarem powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem realizowanych prac budowlanych. Tam, gdzie realizowany projekt wymaga wbijania dużych pali na duże głębokości, np. w celu stabilizacji gruntu, niezastąpiony okaże się kafar, podczas gdy  do budowy ogrodzenia systemowego lub realizacji zadań związanych z architekturą krajobrazu w zupełności wystarczy obsługiwany ręcznie mini kafar.

Posted in: Blog

Leave a comment