Latest posts

Do czego służy kafar?

Kafar to popularne urządzenie budowlane wykorzystywane do wbijania pionowych pali w ziemię lub w dno zbiornika wodnego. Kafary sprawdzają się przede wszystkim na grząskich lub niedostatecznie stabilnych gruntach, choć o ich zastosowaniu coraz częściej decyduje nie tyle sam rodzaj gruntu, ile możliwość szybkiego wykonania danego zadania. W rezultacie, z zalet kafarów korzystamy również wówczas, gdy zależy nam na szybkim wbiciu w ziemię dużej liczby pali lub słupków pod ogrodzenie, wykonanie stelaża do fotowoltaiki lub innych elementów konstrukcyjnych.

Jak zbudowany jest kafar?

Zrozumienie pracy, jaką wykonuje kafar z pewnością ułatwi omówienie jego budowy. Głównym elementem konstrukcyjnym kafaru jest baba – masywny ciężar służący do pobijania wbijanego pala. Drugim elementem jest wieża, która odpowiada za podnoszenie i opuszczanie baby. Aby kafar mógł należycie funkcjonować, koniecznym jest dostarczenie do baby sprężonego powietrza. Baba wykonuje ruch w górę i w dół na stosunkowo krótkim odcinku, mierzącym od kilku do kilkunastu centymetrów. Jego długość jest ściśle powiązana z masą baby, która waha się od kilkudziesięciu kilogramów, do nawet kilkudziesięciu ton. 

W praktyce spotykamy zarówno kafary naziemne, jak i na wodne. Te pierwsze są zazwyczaj wyposażone w podwozie gąsienicowe, podczas gdy te drugie montuje się na statku wodnym. Nieco inaczej prezentują się mini kafary, które – ze względu na niewielki rozmiar – są wykorzystywane przede wszystkim do wbijania słupków ogrodzeniowych oraz innych elementów konstrukcyjnych o stosunkowo niewielkiej średnicy. Mini kafary są obsługiwane ręcznie. Wróćmy jednak do naszego podstawowego pytania – do czego służy kafar?

Kafarowanie

Kafar służy do kafarowania. To proces osadzania pali w gruncie. Pale umieszcza się w gruncie w celu przygotowania fundamentów pod daną konstrukcję lub wzmocnienia dla budowanych dróg. Kafarowanie jest bardzo ważne. Grunt, na którym powstaje dana konstrukcja niejednokrotnie cechuje się cechuje się niewielką gęstością oraz słabą wytrzymałością, w efekcie czego nie jest w stanie samodzielnie unieść ciężaru konstrukcji. W tym wypadku nieocenione okazują się pale, umieszczone w gruncie na odpowiedniej głębokości, zagwarantują stabilizację przyszłej konstrukcji.

Proces kafarowania jest stosowany powszechnie. Wynika to z jego uniwersalności. Kafarowanie może być wykonane w niemal każdych warunkach gruntowych. Kafary wykorzystuje się podczas budowy farm fotowoltaicznych i dróg, wbijaniu barier ochronnych czy ekranów dźwiękowych. Sprawdzają się one również podczas montażu ogrodzenia. Umieszczenie pali na odpowiedniej głębokości zapewnia trwałość konstrukcji i wpływa korzystnie na żywotność ogrodzenia.

Posted in: Blog

Leave a comment